impleSITE.pl Prosty cms i hosting stron www
impleSITE.pl / Pomoc / Zakładka STRONY / Optymalizacja serwisu www pod wyszukiwarki z pomocą impleSITE.pl

Optymalizacja serwisu www pod wyszukiwarki z pomocą impleSITE.pl

Ponieważ wyszukiwarki zawsze były jednym z ważniejszych źródeł popularności stron www, tworząc impleSITE położyliśmy ogromny nacisk na to, aby ułatwić i umożliwić optymalizację (dostosowanie) serwisu pod wymogi wyszukiwarek i tym samym ułatwić jego pozycjonowanie (wyciąganie na wysokie pozycje) w wyszukiwarkach.

 

Optymalizacja serwisu nie jest najważniejszym krokiem w procesie pozycjonowania serwisu w wyszukiwarkach, ale znacząco ułatwia ten proces i pozwala wybić się, gdy jest dużo konkurentów do interesującego nas słowa kluczowego.

 

TITLE i META

Podstawowym problemem wielu systemów CMS (do zarządzania stroną www) jest ograniczona możliwość edycji TITLE strony (jednego z najważniejszych czynników w procesie pozycjonowania) oraz znaczników META (mniej ważnych, ale nie bez znaczenia).

W impleSITE:

 1. Dla każdej strony możesz zdefiniować indywidualne TITLE strony. Jeśli nie zdefiniujesz TITLE strony, będzie ono takie samo, jak nazwa strony. Możesz jednak zdefiniować TITLE indywidualnie.

  Po co takie rozróżnienie?

  Ponieważ nazwa strony jest wykorzystywana do tworzenia Menu - trudno sobie wyobrazić menu, w którym zamiast słowa "Usługi" znajdziemy: "Pozycjonowanie stron www w wyszukiwarkach, analiza, optymalizacja". Z drugiej strony użycie w TITLE strony samego słowa "Usługi" jest zwykłym marnotrawstwem możliwości marketingowych tego elementu strony.
 2. META Description, czyli opis strony możesz zdefiniować indywidualnie dla każdej strony. Opis ten możesz też wyświetlić w menu, jako streszczenie strony - definiując jedno pole osiągasz podwójną korzyść. META Description jest czasami używane przez wyszukiwarki do opisania zawartości strony - warto więc je zdefiniować dla tych najważniejszych stron.
 3. META Keywords (słowa kluczowe) mimo iż nie mają prawie żadnego znaczenia przy pozycjonowaniu, również możesz zdefiniować indywidualnie dla każdej strony. Pole to może też pozostać puste.

Te trzy pola można (ale nie trzeba) zdefiniować indywidualnie dla każdej strony naszego serwisu.

Ponadto w zakładce WSTAWKI > ZMIENNE znajduje sie zmienna title_prefix, która pozwala ustawić standardowy przedrostek dla TITLE każdej strony. Sugerujemy jako przedrostek stosować nazwę strony albo frazę zawierającą słowa kluczowe. Dzięki temu podniesiesz użyteczność serwisu (Internauta cały czas wie, że jest na tej samej stronie - nawet jeśli zmienia sie grafika) oraz upraszczasz pozycjonowanie.

Przyjazne wyszukiwarkom i ludziom adresy strony

impleSITE tworzy przyjazne dla wyszukiwarek adresy stron www.

Dla każdej strony możesz zdefiniować własny "Adres strony" albo impleSITE zrobi to za Ciebie w sposób najbardziej przyjazny dla wyszukiwarek i ludzi.

Powiedzmy, że mamy stronę Produkty i dodajemy do niej podstronę z konkretnym produktem. Stronę nazwiemy "Coca-Cola w butelce".

Dla naszej nowej strony możemy ręcznie nadać Adres strony ("nazwę pliku"), np. "coca-cola-butelka". Będzie ona wtedy dostępna pod adresem http://www.naszadomena.pl/a/coca-cola-puszka.html.

Możemy nie podawać adresu strony i pozwolić impleSITE utworzyć go automatycznie. Wtedy nasza strona będzie dostępna pod adresem: http://naszadomena.pl/a/X_Coca_Cola_w_butelce.html"- X bedzie numerem tej strony.

Pod tymi adresami będzie dostępna nasza strona i takie adresy pojawią się w menu na naszego serwisu. Oba adresy są stworzone specjalnie pod wyszukiwarki, które potraktują je jak statyczne pliki. Jest to ważne, ponieważ wyszukiwarki boją się adresów generowanych dynamicznie - istnieje bowiem obawa, że wyszukiwarka wpadnie w nieskończoną pętle automatycznie generowanej strony - np. z kalendarzem. Google wyraźnie to zaznacza:

W przypadku zdecydowania się na używanie stron dynamicznych (tzn. ze znakiem zapytania w adresie URL), należy pamiętać, że nie wszystkie roboty-pająki wyszukiwarek przemierzają strony zarówno dynamiczne, jak i statyczne. Dobrze jest stosować jak najmniej parametrów i możliwie jak najkrótsze.

Google - Wskazówki dla Webmasterów

Adresy stron przyjazne marketingowcom

Automatycznie generowane adresy nie działają tylko w pełnej formie (np. X_Coca_Cola_w_butelce.html). Byłoby to uciążliwe.

Załóżmy, że chcielibyśmy komuś podać automatycznie wygenerowany adres strony z długa nazwa. Zamiast niepraktycznego tasiemca http://naszadomena.pl/a/X_Bardzo_dluga_nazwa_strony.html wystarczy podać adres w postaci:

 1. http://naszadomena.pl/a/X.html - czyli podajemy sam numer strony (nawet takiej, która ma zdefiniowany Adres Strony!),
 2. http://naszadomena.pl/a/X_Slowo.html - czyli podajemy numer strony, podkreślenie i dowolne słowo lub kilka słów. Słowa te nie muszą występować w nazwie strony. impleSITE rozpoznaje bowiem stronę po numerze, reszta to tylko informacja dla wyszukiwarek.

Funkcjonalność ta daje nam ogromną korzyść:

 1. w kwestii pozycjonowania - możemy w treści strony stosować linki w postaci: http://naszadomena.pl/a/X_coca_cola_butelka_puszka_0_33_litra_napoj.html - czyli linki zawierające wiele słów kluczowych, a one i tak skierują nas na naszą stronę o Coca-Coli w butelce.

  Trudno jednoznacznie określić, jaki ma to wpływ na wyszukiwarki (na pewno nie negatywny) - zawsze jednak jest to plus jeśli nie dla wyszukiwarki, to dla Internauty, który widząc poszukiwane słowa kluczowe nie tylko w tytule, w treści ale jeszcze w adresie strony z większym prawdopodobieństwem na nią zajrzy!

 2. w kwestii marketingowej - możemy podać ludziom w mailingu lub reklamie adres http://naszadomena.pl/a/X_sekretny_produkt i nie tylko zamaskować tematykę docelowej strony nie psując przy tym struktury serwisu nic nie mówiącymi adresami, ale również wzbudzić dodatkowe zainteresowanie.

 3. w kwestii użyteczności - możemy przez telefon podać adres http://naszadomena.pl/a/X.html i tym samym ułatwić życie naszemu rozmówcy.

Oczywiście cały czas mamy możliwość zdefiniowania Adresu strony na stałe (np. coca-cola-butelka) pozbywając się z adresu numeru strony... chociaż odwołując się poprzez jej numer też na nią trafimy.

Projekt strony

impleSITE daje Ci pełną swobodę projektowania szablonu strony. Niczego nie narzucamy. Masz pełną kontrolę nad stylami i kodem html strony. Możliwe jest więc stworzenie szablonu specjalnie pod wyszukiwarki... zresztą większość z 200 gotowych szablonów jest właśnie w taki sposob zrobiona!

Podsumowanie

Nie każdy system do zarządzania stroną www (CMS) ma takie możliwości w zakresie optymalizacji serwisu www pod wyszukiwarki i jest tak elastyczny. impleSITE pozwala Ci na każdym kroku decydować i jeszcze robi to w tak elegancki sposob ;-).

Czytaj więcej:

Copyright © 2006-2024 MajewskiBC.pl