impleSITE.pl Prosty cms i hosting stron www
impleSITE.pl / Blog / Awaria IMPLE/site w nocy z 26 na 27 października
Wczoraj (26.10) o 22:56 miała miejsce awaria serwera obsługującego IMPLE/site. Po godzinnej interwencji techników z serwerownii, dostaliśmy raport, że awaria dotyczyła dysku systemowego - uniemożliwiała normalne uruchomienie systemu, ale nie miała wpływu na dane.

Przy jakiejkolwiek awarii dysku, jeśli to możliwe, zawsze w pierwszej kolejności zabezpieczamy oryginalne dane i dopiero wtedy staramy się uruchomić usługę z tych danych. W razie czego był do dyspozycji aktualizowany co godzinę backup zlokalizowany w innym kraju.

O godzinie 9:30 udało się uruchomić Ekademię na zapasowym serwerze.

O godzinie 12 został uruchomiony IMPLE/bot.

O godzinie 14 zaczął działać IMPLE/site.

Wszystkie usługi działają na zapasowym serwerze. Pełna kopia głównego serwera została wykonana i w weekend powinien zostać naprawiony. Po naprawie usługi wrócą na główny, znacznie wydajniejszy serwer.

Ostatnia tak duża awaria miała miejsce w marcu 2021 roku, gdy całkowicie spłonęła serwerownia OVH. Wtedy w ciągu 1 dnia odtworzyliśmy usługi z backupu na zapasowym serwerze.

W ramach przeprosin za tak długą przerwę w działaniu wszystkie aktywne konta dostaną 7 dni darmowego abonamentu.

NOWOŚĆ: Twoja strona zapamięta, gdzie odwiedzający skończył oglądać film z YouTUBE

Napisane 2024-02-23 przez Piotr Majewski
Od dzisiaj, jeśli IMPLE/site wykryje na Twojej stronie film z YouTUBE.com, automatycznie załaduje na końcu strony skrypt, który zapamięta w przeglądarce odwiedzającego ostatnią pozycję, gdzie skończył oglądać. Gdy odwiedzający wróci na stronę, system automatycznie załaduje film w momencie, w którym skończył:
 
Vimeo załadowane w ostatniej pozycji
 
YouTUBE domyślnie pamięta ostatnią pozycję, ale tylko jeśli zagnieździmy film z obsługą cookie i śledzeniem użytkownika. Filmy z YT umieszczane na stronie za pomocą flagi {YOUTUBE:kod_filmu} zagnieżdżane są w trybie bez cookie - tj. bez śledzenia. Takie filmy domyślnie nie pamiętają, gdzie skończyliśmy oglądać. Dlatego od dzisiaj IMPLE/site zapisuje ostatnią pozycję w przedlądarce użytkownika.
 
Działanie skryptu można sprawdzić w konsoli JS:
 
Vimeo.js w konsoli

NOWOŚĆ: Twoja strona zapamięta, gdzie odwiedzający skończył oglądać film z Vimeo

Napisane 2024-02-22 przez Piotr Majewski
Od dzisiaj, jeśli IMPLE/site wykryje na Twojej stronie film z Vimeo.com, automatycznie załaduje na końcu strony skrypt, który zapamięta w przeglądarce odwiedzającego ostatnią pozycję, gdzie skończył oglądać. Gdy odwiedzający wróci na stronę, system automatycznie załaduje film w momencie, w którym skończył:
 
Vimeo załadowane w ostatniej pozycji
 
Działanie skryptu można sprawdzić w konsoli JS:
 
Vimeo.js w konsoli

Wstawki HTML jako dynamiczne pliki

Napisane 2023-11-06 przez Piotr Majewski
Wiele osób nie wie, że Wstawki HTML mogą zachowywać się jak dynamicznie generowane pliki i być np. zagnieżdżane w szablonach jako skrypty lub style albo jako źródła danych (xml, json) dla JavaScript.
 
Kliknij ikonkę lupki obok Wstawki aby otrzymać unikalny adres wstawki. Wstawka generuje się bez żadnego dodatkowego kodu.
 
Dodając odpowiednie rozszerzenie na końcu (js, css, json, xml, svg, txt, html) możesz zmienić typ wyświetalnego pliku.
 
Dododatkowo w szablonach, w Sekcji HEAD możesz dynamicznie wygenerować link do wstawki za pomocą {HTMLURL:nazwa_wstawki}.rozszerzenie
Copyright © 2006-2024 MajewskiBC.pl